Výroční schůze Žilov 8.1.2016 ( autor př. Michal Dobiáš )

17. ledna v 11:04

„KALIVODA, OLÉ“ - ZAZNĚLO I V ZÁPADOČESKÉM ŽILOVĚ!

Prezentace krásné knížky Vzpomínky mistrů autorů Ondřeje Zlámala a Václava Hanzlíka zavítala v pátek 8.ledna 2016 i na západ Čech! Pro méně znalé čtenáře si dovolme připomenout, že Žilov je jednou z obcí severního Plzeňska, kde se před necelými 10 lety (přesněji 1.1.2007) zrodila svým způsobem unikátní odbočka, která nezahrnuje jen sídelní obec a její blízké okolí, ale lze říci, že svým členstvem zahrnuje celou oblast někdejšího okresu Plzeň-sever a dokonce samotnou Plzeň, tedy ty, kteří i přes současnou euforii Slavii milují odjakživa, což je při současném boomu plzeňské kopané více než pozoruhodné! Většina akcí odbočky se odehrává v hezkém sále žilovské restaurace, předseda odbočky Ing. Tegl je Žilovák, ale další funkcionáři jsou již z okolí. Za všechny jmenujme i Pavla Moulise, který je v současnosti místopředsedou celostátního OP nebo hospodáře odbočky Ing. Brejníka!

Žilovští se nepřehlédnutelně zapsali do historie OP řadou akcí, kde asi z celostátního hlediska je nutno na prvním místě zmínit nadmíru úspěšné 12.Stetkání slávistů, které se uskutečnilo v roce 2012 v nedalekých Plasích, v jednom z nejpozoruhodnějších míst celého povodí řeky Střely. Přidejme i vítězství jejich mužstva na turnaji při 14.Setkání v Praze, ale i pravidelné letní besedy, které končívaly výsadbou mistrovských lipek či lip naděje, pamětního javora Petra Dünghübela nebo slivoní přátelství podél cesty do Příšovské rokle za účasti spřátelených odboček z českého jihozápadu – z Příbrami a Klatov (jejichž delegace přijely do Žilova i nyní)! Dodnes všichni vzpomínají na historický samostříl, jímž se „pálilo“ na Martina Vaniaka v improvizované brance, na patronát Ericha Brabce či „Feryho“ Dřížďala nebo na moudrá slova trenéra Jirkala či dalších besedníků, kteří na severní Plzeňsko zavítali.

V loňském roce se mohlo na chvíli zdát, že se po raketovém startu odbočka trochu zadýchala. Ale zdání klame, jen se trochu projevilo pracovní vytížení či zdravotní problémy hlavních tahounů odbočky, ale leden 2016 ukázal, že se vše v dobré obrátilo a že Žilov je zde opět v plné síle! S hrdostí i obětavostí sobě vlastní připravil pro své členy i hosty krásný lednový večer ! Jeho první část se zabývala dosavadní činností odbočky a hlavními plány do roku 2016. Určitě se početná delegace Žilovských zúčastní letošního Setkání slávistů, které připravuji naši i jejich přátelé z Klatov na 2.července, pokračovat bude dalším ročníkem i Memoriál Petra Dünghübela a rozhodně připraví i další besedu a návštěvy spřátelených odboček. A zmínit je třeba i nový web žilovské odbočky, který připravil př. Dünghübel a který najdete na adrese www.slaviazilov.cz! Vše doplnila i zpráva hospodáře odbočky př. Brejníka. A mezi krásné okamžiky je třeba přidat i slávistický přípitek trochou výborného červeného vína, které bylo pro mnohé jediným alkoholickým nápojem celého večera a ukázalo se, že to i takto jde! Přidáme-li k tomu i výborné občerstvení, které připravily žilovské ženy v čele s paní starostkou, snad každý uvěří, že vše proběhlo v nádherné přátelské atmosféře!

Hlavním programem večera však byla již zmíněná prezentace knížky Ondřeje Zlámala a Václava Hanzlíka Vzpomínky mistrů, které přijel podpořit i hráč David Kalivoda, který dnes pokračuje ve fotbalové kariéře ve třetiligových Zápech! . Pokud bychom vyhlásili nějakou anketu o popularitě hráčů Slavie za poslední období, jistě by se hodně vysoko objevil právě David Kalivoda, rodák z Ledče nad Sázavou, který ale většinu z nejúspěšnější části své kariéry prožil ve Slavii nebo při hostováních hlavně v severočeských klubech. A nebyla to jen suverénně proměněná penalta na Ajaxu, která vlastně rozhodla o největším poválečném úspěchu Slavie, ale i jeho přístup ke každému zápasu, kdy si uvědomoval, že divák se přichází na fotbal i bavit, což se mu stalo vlastně i osudným okamžikem, kdy po svléknutí dresu po brance v síti Sparty byl vyloučen, a to se tehdy neodpouštělo! Ale slávistou

zůstal a slávisté mu to oplatili třeba i tím, že když startoval za žižkovskou Viktorku proti Slavii a kdy věrní fanoušci mu jeho přístup oplatili ovacemi, ač již byl v dresu rivalského klubu!

Žilovská beseda rozhodně nebyla plánována na tak velký a dlouhý rozsah. A to se ani nedostalo na vždy vítané trio hostů z Prahy Čapek – Dobiáš –Donner, kdy ten poslední měl tradičně připravenou exkurzi do zajímavých etap historie Slavie, ale žel patří k těm, kteří se ve své skromnosti nedokáží prosadit, což je ke škodě Slavie i slávistů! Ale čas opravdu nezbýval, protože celá besed se víc než dvojnásobně protáhla a limitem, a to i při autogramiádě, se stal pro mnohé odjezd posledního autobusu ve směru na Plzeň krátce po deváté hodině! Protože při vzpomínkách se rozhovořil o některých perličkách i Ondra Zmámal, který je i v Žilově díky své obětavosti, kdy objížděl odbočky s mistrovským pohárem, i právem ctěn! A pokud dodáme, že i otázky z pléna byly vždy inteligentně a fundovaně položené, je jasné, že pouze čas byl jediným omezením krásného večera!

Přátelé Žilovští, ať je i Vám rok 2016 přátelsky nakloněn! A mezi námi – alej ve směru na Příšov již netrpělivě čeká na další přírůstek!

Dobi